Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

A teljes kiőrlésű gabona


A GABONASZEM három összetevőből áll: magbelsőből, a csírából és a héjból. A teljes kiőrlésű gabonatermékek mindhármat tartalmazzák.

A magbelsőben található keményítő energiatartalma, itt találhatóak azok a fehérjék is, melyek a kenyérsütéshez megfelelő tészta kialakításában játszanak fontos szerepet. A lisztérzékenyek, (glutén, gliadin) fehérjetartalom miatt nem fogyaszthatják az árpát, rozst, búzát és zabot, illetve az ezekből készült élelmiszeripari termékeket.

A csíra, bár a mag kis részét képezi, az egyik leggazdagabb vitamin (különösen az E vitamin) és ásványi anyag (kalcium, magnézium) források közé sorolható, de jelentős rosttartalommal is bír.

A mag legkülső része a héj („korpa”), mely túlnyomó részben (csaknem 50%) rostanyagokból épül fel, de jelentős mennyiségű vitamin (B-vitaminok) és ásványi anyag tartalommal is rendelkezik.

A rostok szerepe táplálkozásunkban A magas rosttartalmú gabona alapú élelmiszerek pozitív hatással bírnak az egészségünkre nézve.Rendszeres fogyasztásuk védőfaktort jelent a következő betegségek kialakulása ellen:

• Szív és keringési megbetegedések
• 2-es típusú cukorbetegség és szövődményei
• Elhízás és szövődményei
• Székrekedés

Az egészségünk megőrzésében fontos, hogy a napi szénhidrátbevitelünk túlnyomó része teljes kiőrlésű gabonából származzon. Rostbevitelünket növelhetjük zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával is!

rostA rost „működése”
A rostok különlegessége, hogy a bélben nehezebben vagy egyáltalán nem emésztődnek és szívódnak fel. Ezáltal lehetőségük van a bélfal tisztítására, káros vagy felesleges anyagok megkötésére.

• A rostok képesek a zsíranyagcserénket befolyásolni - jótékony hatása a zsírok felszívódásának lassításából áll.
• A rostanyagok elhúzódóvá teszik a szénhidrátok felszívódását is. Így a magasabb rosttartalmú étrend közvetlenül is hozzájárul a testsúly szabályozásához.
• A fel nem szívódó rostanyagok a szervezet számára energiát nem nyújtanak, ugyanakkor a bélben képesek nagy mennyiségű vizet megkötve megduzzadni, így jóllakottság, telítettség érzését adják a szervezetnek. Fontos, hogy a napi 1,5-2 l folyadékot elfogyasszuk, ugyanis is ez nem csak a kiszáradástól véd meg, de nélkülözhetetlen emésztésünk működéséhez is.
• A rostok a belek falát kíméletesen megtisztítják a rárakódott szennyeződésektől és az elhalt sejtektől, ezzel elősegítik emésztőrendszerünk egészséges, hatékony működését.

Gyümölcsökkel és zöldségekkel kiegészítve fogyasztva, étrendünk elegendő rostot fog tartalmazni egészségünk megőrzéséhez.



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez