Add a Twitter-hezAdd a Facebook-hoz Add a StartlaphozAdd az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Szimbiotikumok jelentősége napjainkban


Az elmúlt években- honi és nemzetközi téren egyaránt- egyre nagyobb figyelem irányult a táplálkozásra, mint az egészség-megőrzés, az egészségtudatos viselkedés egyik letéteményesére. Kiterjedt kutatások folytak és folynak napjainkban is annak igazolására, hogy táplálékunk összetétele mennyiben tehető felelőssé betegségek kialakulásában.

A humán tápcsatornában található mikro flóra fontossága megsokszorozódott, mivel igazolást nyert az anyagcserében, immunitásban, különböző betegségekben betöltött szerepe. Míg a születést követően az anyatejes csecsemők bélflórájában a jótékony baktériumok (pl. Lactobacillusok, Bifidobactériumok) vannak túlsúlyban, addig a vegyes táplálkozás bevezetésével a kórokozó baktériumok egyre nagyobb teret nyernek. Éppen ezért fontos, hogy a probiotikus flóra lehetőség szerint minél nagyobb arányt képviseljen az összesből.
A mintegy 400-500 igazoltan jótékony hatással bíró baktérium számtalan módon képes beavatkozni a szervezet anyagcsere folyamataiba.
A probiotikumok hatása fokozható azáltal, hogy a készítményekbe prebiotikumokat is juttatnak /probiotikum+prebiot ikum=szimbiotikum/, melyek a mikroorganizmusok kizárólagos tápanyagai, és képesek azok szaporodását, aktivitását a vastagbélben fokozni.

Mivel a fejlett ipari társadalmakban és a fejlődő országokban élő emberek gyomor-bélrendszere más-más okok folytán egyaránt számtalan káros hatásnak van kitéve, s mivel a probiotikumok, szimbiotikumok jótékony hatását egyre nagyobb számú irodalmi adat is alátámasztja, ezért mindenképpen javasolt használatuk.
 Péter Endre dr.


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez